Europejskie Dni Archeologii 2021

Wydział Archeologii UW z wielką radością i entuzjazmem po raz pierwszy bierze udział w Europejskich Dniach Archeologii, które realizowane są pod egidą francuskiego Ministerstwa Kultury i koordynowane przez INRAP (Institut National de Recherches Archéologiques Préventives). W Polsce wydarzeniu patronuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W związku z tym, w dniach 18-20 czerwca 2021 roku, przygotowaliśmy kilka atrakcji, zarówno dla młodych, jak i dorosłych pasjonatów archeologii.

  • Już od 18 czerwca zapraszamy na stronę Wydziału Archeologii, na której będzie można oglądać wirtualną wystawę poświęconą wybranym stanowiskom archeologicznym badanym przez archeologów z UW.
  • W kolejnym dniu zostaną zorganizowane warsztaty archeologiczne, przygotowane przez archeologów we współpracy z Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii.
  • W ostatnim dniu Europejskich Dni Archeologii zapraszamy zainteresowanych archeologią i historią Warszawy na wycieczkę po grodzisku na Bródnie Starym.

Wydarzenia Wydziału Archeologii UW na stronie Europejskich Dni Archeologii

Wszystkie wydarzenia Europejskich Dni Archeologii

 

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi odkryciami dokonanymi podczas badań wykopaliskowych przeprowadzonych na terenie Europy przez badaczy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Od czasu założenia w 1919 roku pierwszej archeologicznej jednostki naukowej na Uniwersytecie Warszawskim, której kierownikiem został Erazm Majewski, archeolodzy zatrudnieni na Uniwersytecie przebadali ponad 300 stanowisk archeologicznych w Polsce i ok. 150 stanowisk na świecie (kilkadziesiąt w Europie).

Na wystawie prezentowane będą jedynie niektóre badania wykopaliskowe, głównie te prowadzone w ciągu ostatnich 30 lat. Wyniki tych badań wywarły znaczący wpływ na rozwój archeologii i naszą wiedzę o przeszłości Europy.

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego znacząco przyczynili się do uratowania od zapomnienia wielu stanowisk, z których część została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO czy do rodzimego rejestru stanowisk archeologicznych.

Wystawa jest organizowana we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Wystawa (w języku angielskim) dostępna online od 18 czerwca.

 

Podczas warsztatów młodzi adepci archeologii i ich rodzice będą mieli możliwość zapoznania się z tajnikami rzemiosła pradziejowego związanego z wytwarzaniem najstarszych narzędzi krzemiennych, naczyń ceramicznych, jak i paciorków ze szkła. Dowiedzą się  czym jest archeologia lotnicza i jak znaleźć obiekty archeologiczne z lotu ptaka.  Będzie również możliwość zagrania w gry archeologiczne stworzone przez studentów z Uniwersytetu Warszawskiego.

Harmonogram warsztatów:

Termin: 19 czerwca (sobota), godz. 9.00 – 14.00

Miejsce: Budynek Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (Kampus Główny)

Każde zajęcia będą trwały 45 minut plus 15 minut przerwy.

9.00-10.00 – Warsztaty wytwarzania paciorków z modeliny (na wzór szklanych); prowadzi Marcin Wagner

9.00-10.00 – Wytwarzanie i używanie najstarszych narzędzi kamiennych; prowadzą Katarzyna Pyżewicz, Michał Przeździecki i Witold Grużdź

10.00-11.00 – Warsztaty wytwarzania paciorków z modeliny (na wzór szklanych); prowadzi Marcin Wagner

10.00-11.00 – Wytwarzanie i używanie najstarszych narzędzi kamiennych; prowadzą Katarzyna Pyżewicz, Michał Przeździecki i Witold Grużdź

11.00-12.00 – Lepienie naczyń glinianych metodami pradziejowymi; prowadzi Marcin Wagner

11.00-12.00 – Warsztaty archeologii lotniczej; prowadzi Miron Bogacki

12.00-13.00 – Lepienie naczyń glinianych metodami pradziejowymi; prowadzi Marcin Wagner

12.00-13.00 – Warsztaty archeologii lotniczej; prowadzi Miron Bogacki

13.00-14.00 – Gry archeologiczne

Lista uczestników została zamknięta

 

Warsztaty współorganizowane z Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii: DUCH

 

Zapraszamy na wycieczkę po grodzisku na Bródnie Starym w Warszawie, którego opiekunem jest Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. O założeniu i ciekawostkach z życia mieszkańców wczesnośredniowiecznego grodu opowie dr Dariusz Błaszczyk (z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego).

Termin zwiedzania: 20 czerwca (niedziela), 11.00-12.00 oraz 12.00-13.00

Miejsce spotkania: grodzisko Bródno Stare

Oprowadzanie w języku polskim

Stanowisko archeologiczne Bródno Stare stanowi pozostałości po najstarszych na terenie współczesnej Warszawy grodzie i osady. Ślady osadnictwa związane są z okresem wczesnego średniowiecza, datowane są najpewniej od końca IX do XI wieku.

O tym jak mogła wyglądać osada, fortyfikacje, a także życie codzienne ówczesnych mieszkańców można dowiedzieć się m.in. z krótkometrażowej animacji autorstwa Mateusza Osiadacza  (z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN):

Więcej o rekonstrukcji grodu Bródno Stare czytaj tutaj.

 

Wydarzenie współorganizowane z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie