Zmarł profesor Jerzy Gąssowski

Właśnie otrzymaliśmy smutną wiadomość, że zmarł profesor Jerzy Gąssowski – przez niemal całe życie naukowe związany z Instytutem Archeologii UW i jego były dyrektor.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 lutego o godz. 11.00 (msza święta)
na cmentarzu Północnym – Wólka Węglowa (Dom przedpogrzebowy, sala A)
o czym poinformowała pogrążona w smutku Rodzina zmarłego.

prof. Jerzy Gąssowski fot. Michał Dąbski
prof. Jerzy Gąssowski fot. Michał Dąbski

Profesor Jerzy Gąssowski (1926-2021)

W dniu 1 lutego 2021 roku odszedł Profesor Jerzy Gąssowski. Należał do grona badaczy charakteryzujących się rzadko spotykaną rozległością zainteresowań. Zaraz po wojnie podjął na uniwersytecie w Toruniu studia wyższe w zakresie egiptologii, studiując równolegle historię sztuki. Choć te etapy kariery naukowej znajdują odbicie w Jego publikacjach, to ostatecznie archeologia średniowieczna stała się naukową pasją Jego życia. Rozwijał ją poprzez badania i pracę zawodową realizowaną początkowo w dwóch instytucjach: w Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN. W tym ostatnim w latach 1954-1962 kierował Pracownią Archeologiczną prowadzącą badania wykopaliskowe na terenie Starego Miasta w Sandomierzu. Prowadził też prace wykopaliskowe w Płocku, na Świętym Krzyżu (w Górach Świętokrzyskich), Podebłociu i na wielu innych stanowiskach. Doświadczenia zawodowe i naukowe rozwijał i pogłębiał poprzez badania wykopaliskowe prowadzone na wielu stanowiskach we Francji, Danii, Wielkiej Brytanii i Bułgarii. Czytaj dalej „Zmarł profesor Jerzy Gąssowski”