Składali ofiary, pili wino. Na Cyprze odkryto miejsce starożytnych libacji.

Spożywano tam prawdopodobnie mięso zwierząt ofiarnych, a z pewnością pito wino ku czci bogów – archeolodzy odkryli w Nea Pafos na Cyprze wykute w podłożu skalnym miejsce bankietów sakralnych na wolnym powietrzu, które ma 2 tys. lat. To pierwsze tego typu miejsce odkopana na Cyprze. ,,Było to miejsce bankietów sakralnych na wolnym powietrzu, którego charakterystyczny półkolisty obrys określa się w archeologii mianem stibadium. Jego centralny punkt stanowiło koliste zagłębienie z odpływem, służące do dokonywania libacji ku czci bóstwa” – opowiada prof. Jolanta Młynarczyk z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

całość tutaj:

Konferencja “Religia i wierzenia społeczeństw pradziejowych i wczesnego średniowiecza w świetle źródeł archeologicznych i sztuki”,

Szanowni Państwo! Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Komisja Archeologiczna Wrocławskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, mają zaszczyt zaprosić Państwa na konferencję “Religia i wierzenia społeczeństw pradziejowych i wczesnego średniowiecza w świetle źródeł archeologicznych i sztuki”, która odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia 2021 r. w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Pierwotnie konferencja ta miała odbyć się w lipcu 2020 r., jednak z przyczyn oczywistych (pandemia) została przełożona na rok bieżący.

Jeśli są Państwo zainteresowani wygłoszeniem referatu bądź wzięciem udziału w konferencji jako słuchacz, prosimy o wypełnienie załączonego do tej wiadomości formularza i przesłanie go wraz z abstraktem (max. 2000 znaków). w j. polskim i jeśli to możliwe także w j. angielskim, do 31 lipca na adres e-mail: m.przymorska@biskupin.pl

Z wyrazami szacunku,

Magdalena Przymorska-Sztuczka Sekretariat Konferencji