Bohater spotkania “Po drugiej stronie lustra” prof. Kazimierz Lewartowski jest badaczem cywilizacji egejskich z epoki brązu ze szczególnym uwzględnieniem kultury mykeńskiej, która rozwijała się między 1700 a 1100 r. p.n.e. Świat Mykeńczyków (Achajów) został na wieki utrwalony w poezji Homera, ale czy jest to obraz zgodny z wynikami naukowych odkryć?
Rodzina o naukowych tradycjach
Prof. Kazimierz Lewartowski pochodzi z rodziny o naukowych tradycjach. Jego dziadek, prof. Kazimierz Kuratowski, był wybitnym matematykiem, współtwórcą warszawskiej szkoły matematycznej. Oboje rodzice byli lekarzami. Ojciec – prof. Bogdan Lewartowski – specjalistą z zakresu kardiologii doświadczalnej, z kolei mama – prof. Zofia Kuratowska – hematologiem.
Mama była również aktywną działaczką społeczną, uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu, a po wyborach w 1989 roku była senatorem I-III kadencji. – W tych trzech kadencjach pełniła również funkcję wicemarszałka i to było bardzo ciekawe obserwować, jak ona funkcjonuje, bo nigdy nie przestała być lekarzem. Pierwszą część dnia spędzała w klinice na ul. Banacha, gdzie założyła zupełnie nowatorską klinikę, funkcjonującą do dzisiaj, potem jechała do Senatu, a jak już wracała późno do domu, siadała przy biurku i czytała literaturę naukową – opowiada prof. Kazimierz Lewartowski.
Czytaj dalej:
– Świat Mykeńczyków w poezji Homera. Czy jest to obraz zgodny z wynikami naukowych odkryć?