Polscy archeolodzy zmienili obraz systemu monetarnego starożytnego Egiptu

Naukowcy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przeanalizowali tysiące starożytnych monet, które do tej pory były pomijane w specjalistycznych badaniach. W ten sposób badacze zmienili utarty w literaturze schemat obiegu monetarnego w Egipcie u schyłku starożytności.

Numizmatycy z Wydziału Archeologii UW przeprowadzili analizę tysięcy starożytnych monet, które zostały odkryte w mieście Marea. Miasto to znajduje się na południowym brzegi jeziora Mareitis, niedaleko Aleksandrii.

Czasy świetności tego miejsca przypadają na okres panowania cesarza Justyniana. Wówczas wybudowano tu wspaniałe świątynie i imponującą infrastrukturę. W tym okresie miasto stało się również ważnym miejscem postojowym dla chrześcijańskich pielgrzymów, który wędrowali do grobu świętego Menasa – był on jednym z najbardziej znanych męczenników wczesnego chrześcijaństwa.

Polscy archeolodzy zmienili obraz systemu monetarnego starożytnego Egiptu