Polskie jaskinie skrywają wiele tajemnic. Pierwsi ludzie pojawili się w nich pół miliona lat temu

Jedne z najstarszych śladów po obecności człowieka na obecnym obszarze Polski pochodzą z jaskiń. Ludzie wykorzystywali je aż do czasów nowożytnych. W jednej archeolodzy odkryli zagadkowy pochówek dziewczynki z czasów potopu szwedzkiego. Polskie jaskinie i ich archeologiczne zagadki to temat naszego kolejnego podcastu.

W Polsce jest ponad 4000 jaskiń. Większość z nich jest trudno dostępna. Mogą wchodzić do nich tylko osoby z doświadczeniem w alpinizmie jaskiniowym. Są to też interesujące miejsca dla badaczy najstarszej historii człowieka.

Skarby polskich jaskiń

Te ciemne i osłonięte miejsca przyciągały już dziesiątki tysięcy lat temu ludzi współczesnych. Ale też jego przodków i krewnych, w tym neandertalczyka.

O tym, jakie archeologiczne skarby skrywają polskie jaskinie rozmawiamy w naszym podcaście z archeologiem, dr hab. Małgorzatą Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Podcast National Geographic: Archeologiczne tajemnice polskich jaskiń