Sideros: seminarium z archeologii Europy środkowej w I tys. przed Chr.

serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu:  Sideros: seminarium z archeologii Europy środkowej w I tys. przed Chr., które odbędzie się w środę 6 marca 2024 r. na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Swego rodzaju wątkiem przewodnim marcowego spotkania będą ufortyfikowane osiedla, zarówno te z wczesnej epoki żelaza – z szeroko rozumianego świata „scytyjskiego”, jak i charakterystyczne dla rozległych obszarów Celtyki oppida. Jednocześnie miło nam zaanonsować fakt umiędzynarodowienia naszego seminarium, czego wyrazem jest nie tylko tematyka wszystkich wystąpień, ale przede wszystkim obecność w gronie referentów badaczy z kilku krajów europejskich.

Spotkanie rozpocznie referat autorstwa dr. hab. Marcina Ignaczaka, prof. UAM (Wydział Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), poświęcony badaniom nad systemem grodzisk „scytyjskich” na obszarze Podola. Następnie dr Maciej Karwowski (Universität Wien) oraz prof. Jiří Militký (Národní muzeum, Praga) omówią kwestię powstania i upadku środkowoeuropejskich oppidów w okresie lateńskim. Trzecie wystąpienie, autorstwa dr. hab. Tomasza Bochnaka, prof. UR (Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego) oraz Claude’a Grapina (Ministère de la Culture), dotyczyć będzie archeologicznych świadectw udziału wojowników wywodzących się z ziem Polski w bitwie pod Alezją, która zdecydowała o losie Galii na blisko pół tysiąclecia.

Szczegółowy program seminarium znajdą Państwo w załączniku.

Organizatorem spotkania jest Katedra Archeologii Barbaricum i Prowincji Rzymskich Wydziału Archeologii UW.

Andrzej Maciałowicz (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)
Bartłomiej Kaczyński (Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie)
Karol Dzięgielewski, Michał Kasiński (Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)