Szczegółowe informacje dotyczące ukończenia toku studiów

Ukończenie toku studiów (absolutorium)

Szczegółowe informacje dotyczące zaliczenia etapu studiów (roku).

Aby ukończyć studia należy zaliczyć wszystkie zajęcia objęte programem studiów, w odpowiedniej ilości, liczbie godzin i o określonej wartości punktów ECTS.

Szczegółowe informacje dotyczące wymagań na poszczególnych etapach studiów znajdują się w programie studiów:

Każdy etap studiów powinien zakończyć się zaliczeniem przedmiotów obejmujących w sumie co najmniej 60 ECTS. Studia licencjackie wymagają więc zaliczenia co najmniej 180 ECTS, podczas gdy studia magisterskie wymagają zaliczenia 120 ECTS. Możliwe jest ukończenie studiów z większą liczbą punktów ECTS (przy zaliczaniu przedmiotów nie objętych programem), nie jest możliwe ukończenie studiów bez zaliczenia minimalnej liczby punktów.

Zaliczenie seminarium dyplomowego zostaje wpisane dopiero przy powołaniu komisji egzaminu dyplomowego. Jeśli do egzaminu nie dojdzie przed upłynięciem terminu zakończenia studiów, prowadzący seminarium powinien wstawić ocenę: NZAL z komentarzem „ze względu na niezłożenie pracy dyplomowej”. Konieczność uzyskania zaliczenia obejmuje wszystkie pozostałe przedmioty programu (w tym m.in. ćwiczenia wykopaliskowe, ćwiczenia powierzchniowe, lektoraty, egzamin językowy, zajęcia W-F, BHP, OWI).

W przypadku niektórych zajęć liczba punktów ECTS ≠ liczbie godzin. Ten problem głównie dotyczy przedmiotów ogólnouniwersyteckich, które mają bardzo różne liczby godzin i różną punktację ECTS. W tym przypadku zwraca jest uwaga na sumę ECTS (musi być zgodna z programem) oraz zaliczenie odpowiedniej sumy ECTS (co najmniej 5) z puli 0000-SPOL-OG (Przedmioty ogólnouniwersyteckie społeczne). Ten wymóg jest wymogiem wprowadzonym przez MNiSW i nie można go ominąć.

W przypadku studiów licencjackich wymogiem niezbędnym jest również zaliczenie egzaminu certyfikacyjnego języka obcego na poziomie co najmniej B2. Szczegóły dotyczące egzaminów certyfikacyjnych znajdują się tutaj.

Brak zaliczenia wszystkich wymaganych przedmiotów oznacza nieukończenie studiów!

Student ostatniego etapu studiów może powtarzać rok ze względu na brak wymaganych zaliczeń (nie jest dostępna opcja warunkowego zaliczenia roku).

Każdy rok studiów (etap studiów w rozumieniu RS) można powtarzać tylko 1 raz!

Brak zaliczenia wszystkich przedmiotów bez możliwości powtarzania roku studiów oznacza skreślenie bez możliwości wznowienia na studia (trzeba rozpocząć studia na nowo/przejść rekrutację).

Zaliczenie wszystkich przedmiotów programu (oprócz zaliczenia seminarium dyplomowego w przypadku uzyskania NZAL z komentarzem „ze względu na niezłożenie pracy dyplomowej”) oznacza ukończenie toku studiów i uzyskanie ABSOLUTORIUM w świetle regulaminu studiów.