Wspomnienie o Andrzeju Reiche (1951-2022)

Andrzej Reiche jako „łowca” – na Bijanie, 1982, przy pieczeniu ryby złowionej w Eufracie (fot. F.M. Stępniowski); Andrzej Reiche z asyryjskim naczynkiem, „ceramika pałacowa” Bijan 1982 (fot. F.M. Stępniowski)

ANDRZEJ REICHE (1951–2022)

08.05.2022 zmarł Andrzej Reiche, archeolog i orientalista.

Archeologię śródziemnomorską studiował na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1968–1974, uzyskując tu magisterium, filologię Wschodu Starożytnego w latach 1971–1976, zamykając te studia absolutorium. Już w czasie studiów rozpoczął pracę w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Galerii Sztuki Starożytnej, w której pozostał do przejścia na emeryturę. Uczestniczył w wielu (!) kampaniach wykopaliskowych misji/badań Stacji i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Egipcie (Aleksandria), Iraku (Tell as-Saadiya, Bijan, Tell Raffan, Tell Rijim, Nemrik), Syrii (Tell Djassa al-Gharbi, Tell Abu Hafur, Tell Arbid, Tell Qaramel), Kuwejcie i Omanie (to i tak nie wszystkie…).

Autor, współautor i redaktor wielu publikacji – raportów wykopaliskowych, o islamskich naczyniach szklanych, ceramice asyryjskiej, zabytkach ze starożytnego Orientu w Muzeum Narodowym w Warszawie.

I poza tym wszystkim – świetny, cierpliwy, wspierający i tolerancyjny – Kolega.

Skip to content