Archeologia cyfrowa – interesujące zajęcia dla studentów II stopnia

W semestrze letnim pod auspicjami Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce prowadzone są przez dr hab. Agatę Ulanowską zajęcia pod tytułem Trzecia rewolucja naukowa i big data – wybrane problemy humanistyki cyfrowej w archeologii (3105-TRNBD-M-III).

Wykład omawia wybrane zagadnienia humanistyki cyfrowej, które odnoszą się do archeologii – uczestnicy będą mieli zatem okazję poznać, w oparciu o konkretne przykłady, możliwości oraz ograniczenia humanistyki cyfrowej w badaniach archeologicznych. Punktem wyjścia dla dyskusji jest koncepcja „trzeciej rewolucji naukowej” i znaczenie tzw. „big data”, czyli wielkich zbiorów danych, które mogą być obecnie przetwarzane z użyciem zaawansowanych metod analitycznych. Wykład obejmie także doświadczenia badawcze wykładowczyni oraz spotkania przynajmniej z dwoma innymi archeologami, którzy w swoich projektach badawczych korzystają z metod humanistyki cyfrowej, a zwłaszcza publikowanych w wolnym dostępie baz danych.

Niewątpliwie tematyka zajęć może być interesująca również dla studentów archeologii. Ponieważ w grupie zajęciowej są nadal wolne miejsca, mogą Państwo zgłosić gotowość do uczęszczania na te zajęcia u dr hab. Agaty Ulanowskiej. Zajęcia spełniają wymagania stawiane wykładom monograficznym, mogą więc Państwo ubiegać się o uznanie ich jako przedmiotu z zakresu programu na kierunku archeologia.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki o godz. 16:45 w sali 2.09 w budynku Wydziału Archeologii.