Do jaskini „Raj” wrócili archeolodzy. Są nowe znaleziska

Tropem międzynarodowej ekipy archeologów zaglądamy do jaskini „Raj”. Naukowcy szukają śladów jej pierwszych mieszkańców. Efekty polsko-włoskiej współpracy już są. Archeolodzy odnaleźli żuchwę konia i kość lwa jaskiniowego.

Archeolodzy po blisko sześćdziesięciu latach powrócili zbadać jaskinie i określić jak dawno temu mieszkali tu neandertalczycy.

– Jaskinia „Raj” jest bardzo ciekawa. To jest jedna z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. A mimo wszystko mało o niej wiemy. Badania były prowadzone w latach 60. i od tego czasu już nigdy nie były wznawiane – powiedziała dr hab. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytety Warszawskiego.

Do jaskini „Raj” wrócili archeolodzy. Są nowe znaleziska
Naukowcy szukają śladów neandertalczyka w Raju
Doskonale zachowany szkielet sprzed 7 tysięcy lat odnaleziony podczas renowacji w Polsce
– Lwy i mamuty ze Świętokrzyskiego. Cenne znaleziska w jaskini Raj
– Nowe archeologiczne znaleziska w Jaskini Raj
W polskim Raju było kiedyś tłoczno! Nowe odkrycia ujawniają kolejne tajemnice
Nowe archeologiczne znaleziska w Jaskini Raj
– Archeolodzy wrócili do Jaskini Raj po 60. latach. Już drugiego dnia doszło do niesamowitego odkrycia
– Znaleźli kości lwa i mamuta w polskiej jaskini. Pomogą w zbadaniu zmian klimatu
– Archeolodzy szukają w Jaskini Raj szczątków neandertalczyka. „Chcemy pokazać je turystom”
Jakie tajemnice skrywa Jaskinia Raj? Odkrywamy kulisy prac
Nowe archeologiczne znaleziska w Jaskini Raj. Co odkryto?
Nowe znaleziska w Jaskini Raj. Żyli tam nie tylko neandertalczycy
– Jaskinia Raj – dom neandertalczyków i człowieka współczesnego
– Znaleziska w Jaskini Raj

Posłuchaj podcastu:
Jak jest w Raju? Nowe znaleziska badaczy w prehistorycznej, świętokrzyskiej jaskini
Po blisko 60 latach od jej odkrycia archeolodzy wrócili do Jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich (ok. 15.40 minuty)