Pomijane w badaniach monety źródłem wiedzy o obiegu monetarnym Egiptu

Tysiące drobnych, pomijanych dotąd w badaniach monet odkrytych w Marei, mieście położonym nieopodal Aleksandrii, przebadali numizmatycy z Wydziału Archeologii UW. Ich ustalenia zmieniają utrwalony w dotychczasowej literaturze obraz obiegu monetarnego w Egipcie u schyłku starożytności.

O badaniach poinformował Uniwersytet Warszawski w komunikacie na stronie uczelni.

Miasto Marea (w okresie bizantyńskim znane jako Filoksenite), położone na południowym brzegu jeziora Mareotis, zostało ufundowane w miejscu starszego osadnictwa pod koniec V w. W czasach cesarza Justyniana uzyskało imponującą oprawę architektoniczną i infrastrukturę, stając się ważnym miejscem postojowym dla pielgrzymów zmierzających do położonego na egipskiej pustyni grobu św. Menasa – jednego z najbardziej znanych męczenników wczesnego chrześcijaństwa.

– Pomijane w badaniach monety źródłem wiedzy o obiegu monetarnym Egiptu