Tajemnicze wieże Ammonitów. Badania polskich archeologów na Khirbat Sara

Wokół Ammanu – dzisiejszej stolicy Jordanii – zlokalizowane są kamienne wieże pochodzące z połowy I tys. p.n.e. Ich wzniesienie przypisuje się Ammonitom – znanemu ze Starego Testamentu semickiemu ludowi, który rywalizował z Izraelitami.

Amman, stolica Jordanii, leży po wschodniej stronie doliny Jordanu. Jest to miasto o głębokich starożytnych korzeniach, wspomniane już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon, które było stolicą Ammonitów.

Na zachodnim przedmieściu współczesnego Ammanu znajduje się stanowisko archeologiczne Khirbat Sara, które znane jest od końca XIX wieku, ale nigdy nie przeprowadzono tam regularnych prac wykopaliskowych. Od trzech sezonów to miejsce badają polscy archeolodzy i mają już pierwsze wyniki.  – Archeologia Jordanii jest stosunkowo młoda, oni dopiero wychowują sobie własne kadry archeologów. Istnieje oczywiście cały szereg misji archeologicznych, jest również mnóstwo stanowisk i zależnie od specjalizacji danego archeologa, ludzie wybierają to co ich interesuje – mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. prof. Jolanta Młynarczyk z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Tajemnicze wieże Ammonitów. Badania polskich archeologów na Khirbat Sara