Wykład prof. Huberta Kowalskiego „Zrabowane – odzyskane – zaprezentowane”

Muzeum Historii Polski zaprasza na wykład otwarty dr. hab. Huberta Kowalskiego Zrabowane – odzyskane – zaprezentowane, który odbędzie się w czwartek 21 marca o godzinie 18:00 w siedzibie muzeum, w Cytadeli Warszawskiej, ul. Gwardii 1.

Przez 10 lat wielu naukowców reprezentujących różne dyscypliny prowadziło największe w historii badania dna Wisły. W ich wyniku udało się wydobyć 20 ton marmurowych dekoracji rzeźbiarskich.

Zrabowane w 1656 roku podczas szwedzkiego potopu obiekty pochodziły ze wspaniałej rezydencji królewskiej Villa Regia (dziś jest to Pałac Kazimierzowski). Już teraz fragmenty spektakularnej zewnętrznej klatki schodowej pałacu, wydobyte z nurtu wiślanego, można oglądać na wystawie czasowej w Muzeum Historii Polski. A niebawem jej pełna rekonstrukcja będzie prezentowana na wystawie stałej muzeum.

Wykład poprowadzi dr. hab. Hubert Kowalski, prof. ucz. – pracownik Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (Katedra Archeologii Klasycznej). Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki (SHS), Vice-Prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich (SMP), The International Council of Museums (ICOM), Prezes Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Zrabowane skarby wydobyte z Wisły