Archeolodzy ponownie badają tajemnice historii Skarszew

Trwają kolejne badania przy ul. Kościelnej prowadzone przez Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prace odbywają się w obrębie bloku zabudowy średniowiecznego miasta lokacyjnego.

Skarszewy skrywają wciąż wiele tajemnic. Badacze odsłaniają stopniowo warstwy znajdujące się pod powierzchnią fragmentu parkingu przy ul. Kościelnej.

Prace w Skarszewach prowadzą pracownicy i studenci Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Nad wykopaliskami pieczę sprawuje dr Karolina Blusiewicz z Katedry Archeologii Średniowiecza i Nowożytności na UW, która już kilkukrotnie prowadziła badania w Skarszewach.

– Skarszewy są dla nas szalenie interesujące, ponieważ jest to jedyne miasto na Pomorzu, lokowane przez Joannitów – w zasadzie niewiele o nich wiadomo, jeśli chodzi o miejskie funkcjonowanie – opowiada dr Karolina Blusiewicz. – Jest niewiele źródeł pisanych dotyczących mniejszych miejscowości. Prowadzimy badania, aby dowiedzieć się, jak funkcjonowało miasto. Jaki był sposób jego rozplanowania, jak wytyczone były bloki zabudowań i parcele mieszczańskie, jak wyglądało zasiedlenie i zagospodarowanie działek, czym zajmowali się mieszkańcy i jak wyglądała ich kultura materialna – czyli przedmioty i urządzenia, którymi otaczali się na co dzień.

Czytaj więcej na starogardgdanski.naszemiasto.pl