Badania archeologiczne w hucie szkła w Osiekach Lęborskich

Badania archeologiczne w hucie szkła pod kierunkiem Marcina Wagnera rozpoczęły się w maju 2023 r. z inicjatywy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Choczewo we współpracy z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Tutejsza huta szkła, , działająca w latach 1795-1907 (?), znana była głównie ze stempli z nazwą „OSSECKEN” z butelek znalezionych m.in. w Pucku czy Gdańsku. Produkowano tutaj także charakterystyczne wypukłe w centralnej części szyby, które do dziś są widoczne w oknach pałacu w Lublewie Lęborskim.

Prowadzone badania archeologiczne na terenie huty pozwoliły odsłonić pozostałości wapiennika, budynków mieszkalnych oraz pieców wraz z narzędziami hutniczymi w tym formami do produkcji butelek.

Wyniki dotychczasowych prac na stanowisku dokumentuje film zrobiony przez M. Bogackiego, który można obejrzeć na kanale YouTube naszego wydziału lub na FB.

– Niecodzienne odkrycie w powiecie wejherowskim. Pochodzi z XVIII wieku