Badania osady jaćwieskiej w Puszczy Boreckiej

Wiosną badacze z Wydziału Archeologii UW i Fundacji Terra Desolata odkryli w Puszczy Boreckiej ślady osady ludzkiej. Jesienią wrócili, aby bliżej przyjrzeć się odkryciu. Znaleźli kamienny bruk oraz biżuterię z brązu. Najprawdopodobniej jest to osada Jaćwingów.

W październiku naukowcy pod kierunkiem prof. Pawła Szymańskiego z Wydziału Archeologii UW oraz Iwony Lewoc z Fundacji Terra Desolata prowadzili badania sondujące nowe stanowisko archeologiczne w Puszczy Boreckiej na Pojezierzu Ełckim. Podczas czterech dni prac udało im się określić, że to, na co natknęli się wiosną, jest osadą Jaćwingów. Odkrycie jest nowatorskie, ponieważ na terenach północno-wschodniej Polski archeolodzy zwykle mieli do czynienia z jaćwieskimi cmentarzyskami, a nie osadami.

Badania osady jaćwieskiej w Puszczy Boreckiej