O migracjach w Cesarstwie Rzymskim

Naukowcy z Wydziału Archeologii UW wzięli udział w międzynarodowym projekcie mającym na celu określenie natężenia oraz przyczyn migracji ludzi w obrębie Cesarstwa Rzymskiego i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Wyniki badań DNA rzucające nowe światło na historię populacji Europy w pierwszym tysiącleciu n.e. opublikowano w czasopiśmie „eLife“.

Międzynarodowy zespół badaczy koordynowany przez naukowców ze Stanford University, w skład którego wchodzą prof. Arkadiusz Sołtysiak oraz prof. Tomasz Waliszewski z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, zbadał i określił zasięg oraz konsekwencje migracji w obrębie basenu Morza Śródziemnego oraz w środkowej Europie w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Wyniki badań zespołu naukowców zostały opublikowane na łamach czasopisma „eLife“

O migracjach w Cesarstwie Rzymskim
Mieszkańcy Cesarstwa Rzymskiego jednak mniej mobilni – wskazują badania starożytnego DNA

Posłuchaj podcastu:
Migracja ludzi w obrębie Cesarstwa Rzymskiego