Odkryto starożytny podręcznik czarów. Księga mocy zawiera odniesienia do sekty setian

Badacze z Macquarie University i Uniwersytetu w Sydney odkryli w Egipcie starożytny podręcznik czarów, który zawiera odniesienia do setiańskiej sekty. Księga składa się z 20 stron pergaminu wykonanego z wołowej skóry, mierzących 23 cm na przekątnej.

– „Koptyjski podręcznik rytualnej mocy” to zbiór formuł magicznych i zaklęć na różne okazje, sporządzony na potrzeby specjalisty-praktyka. Księga należała do kogoś, kto miał wiedzę w dziedzinie magii, wiedział, jak zaklęcia są formułowane i jak działają. – opowiada nasz ekspert, prof. Adam Łajtar z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

– Taka osoba musiała też posiadać odpowiednie przyrządy i być wykształconą w dziedzinie astronomii i astrologii. Nie można całkowicie wykluczyć, że był to kapłan albo mnich, ale wtedy działalność magiczna nie byłaby związana z jego pierwotną misją jako człowieka Kościoła. Granica między religią a magią jest płynna, a w VII wieku tego typu zakazy nie były egzekwowane. A wśród ludzi Kościoła byli też tacy, którzy magią się parali – tłumaczy prof. Adam Łajtar.

Czytaj więcej na National Geographic