RZYMSKIE WYOBRAŻENIA O ŚWIECIE NA PODSTAWIE MONET – wykład

W starożytnym Rzymie monety odgrywały ogromną rolę, nie tylko w rozwoju ekonomicznym państwa. Były one głównym i co najważniejsze trwałym nośnikiem konkretnych informacji, które cesarz chciał przekazać swoim poddanym.

Monety stanowiły jedyne w swoim rodzaju mass medium, które przetrwało do dziś, i jest wspaniałym świadectwem wyobrażeń starożytnych Rzymian o ówczesnym świecie. Wykład poświęcony jest właśnie tym “medialnym” przekazom, które niosły w świat monety rzymskie. Zobaczymy z czym kojarzyła się Rzymianom Afryka i prowincje naddunajskie (Mezja, Tracja, Pannonia). Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czemu te przedstawienia miały służyć, i dlaczego takie, a nie inne elementy na monetach powiązane są z konkretną częścią starożytnego rzymskiego świata.

dr hab. Renata Ciołek, prof. ucz.
Archeolog o specjalności numizmatyka antyczna, zajmuje się mennictwem rzymskim od 1994 roku. Brała udział w pracach polskich misji archeologicznych w Novae, Bułgarii i Risan.
Jej kompetencje i doświadczenie są udokumentowane licznymi publikacjami (ponad 50, w tym 6 książek). Jest laureatką 22 stypendiów naukowych i licznych staży w zagranicznych instytucjach naukowych, np. w 1998-1999 odbyła roczne stypendium doktorskie Niemieckiej Akademii Wymiany Akademickiej na Goethe Universität. Od 1996 r. czynnie uczestniczy
regularnie we wszystkich międzynarodowych kongresach numizmatycznych organizowanych przez International Numismatic Commission (USA). Jest współorganizatorką Międzynarodowej Konferencji Numizmatycznej „Monety rzymskie poza Cesarstwem: kierunek i fazy, konteksty i funkcje”, Nieborów, wspieranej przez Europejską Fundację Nauki w Strasburgu (ESF) oraz członkiem Komitetu Organizacyjnego XVI. International Numismatic Congress.

18 kwietnia 2024, godz. 16:00
Marecki Ośrodek Kultury im. T. Lużyńskiego, ul. Fabryczna 2, 05-270 Marki

Na wykład prof. Renata Ciołek z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego obowiązują zapisy tel. 22 781 14 06 oraz w sekretariacie MOK.