Słowianie i zagadka ich pochodzenia. Czy badania genetyczne rozwiązały odwieczną tajemnicę?

O tym, skąd wywodzą się Słowianie naukowcy i pasjonaci historii dyskutują od dziesiątków lat. W tym roku opublikowano wyniki badań genetycznych, które ukazały to zagadnienie w nowym świetle. Czy postawiły kropkę nad i? O tym rozmawiamy w kolejnym odcinku naszego podcastu.

To temat wzbudzający kontrowersje, burzliwe dyskusje, a nawet rozłamy w środowisku naukowym. Skąd pochodzą Słowianie i kiedy pojawili się na terenach obecnej Polski? To pytanie równie elektryzujące, jak to dotyczące sposobu wzniesienia piramid egipskich i ich przeznaczenia.

Ekspert wyjaśnia, co wiemy o początkach Słowian na podstawie badań DNA

Gościem naszego kolejnego podcastu jest dr Dariusz Błaszczyk. To ekspert zajmujący się archeologią i historią wczesnego średniowiecza Polski i Europy, w tym okresem wikińskim. Na potrzeby swojej pracy korzysta z badań izotopowych i genetycznych. Dr Błaszczyk studiował historię i archeologię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie pracuje na Wydziale Archeologii w Katedrze Archeologii Średniowieczna i Czasów Nowożytnych na Uniwersytecie Warszawskim.