Babi Dół-Borcz. Cmentarzysko kultury wielbarskiej z kręgami kamiennymi i kurhanami na Pomorzu/ Babi Dół-Borcz. Ein Gräberfeld der Wielbark-Kultur mit Steinkreisen und Grabhügeln aus Pommern

Cmentarzysko kultury wielbarskiej w Babim Dole-Borczu, gm. Somonino, pow. kartuski położone jest we wschodniej części Pojezierza Kaszubskiego, należy do nekropoli kultury wielbarskiej z kurhanami i kręgami kamiennymi typu Odry-Węsiory-Grzybnica. Nekropola ta jest pierwszym w pełni rozpoznanym wykopaliskowo cmentarzyskiem z kurhanami i kręgami kamiennymi na południowych pobrzeżach Bałtyku. Dzięki temu można było stosunkowo precyzyjnie określić czasowe ramy jego użytkowania: od stadium B2b do C1a w ramach systemu chronologii względnej okresu wpływów rzymskich (lata od ok. 110/120 do 220/210 n.e.). Prezentowana monografia cmentarzyska zawiera kompletny katalog obiektów i znalezisk, opracowania specjalistyczne, rekonstrukcję struktury społecznej użytkującej tą nekropolę.

Publikację wydano w ramach projektu „Babi Dół-Borcz. Cmentarzysko kultury wielbarskiej z kręgami kamiennymi i kurhanami na Pomorzu – monograficzna publikacja” zrealizowanego przez Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego z dofinansowaniem ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona zabytków archeologicznych.

Publikacja książkowa wydana została przez Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Fundację Monumenta Archaeologica Barbarica oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Babi Dół-Borcz. Cmentarzysko kultury wielbarskiej z kręgami kamiennymi i kurhanami na Pomorzu – pdf

Babi Dół-Borcz. Ein Gräberfeld der Wielbark-Kultur mit Steinkreisen und Grabhügeln aus Pommern – pdf