Sideros: seminarium z archeologii Europy środkowej w I tys. przed Chr.

serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu:
Sideros: seminarium z archeologii Europy środkowej w I tys. przed Chr.
które odbędzie się w czwartek 17 listopada 2022 r. na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Tym razem tematyka seminarium ogniskować się będzie wokół studiów nad wczesnymi okresami epoki żelaza w środkowej i wschodniej Polsce oraz zachodniej Białorusi. Pierwsze dwa referaty poświęcone będą prezentacji wyników archiwalnych oraz najnowszych badań prowadzonych na stanowiskach z wczesnej epoki żelaza. Dr hab. Radosław Janiak, prof. ucz. (Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego) przedstawi materiały z nekropoli w Dąbrowie, pow. wieluński, odkrytej i badanej w latach 20. XX w. przez Konrada Jażdżewskiego. Wznowione ostatnio badania na tym stanowisku dostarczyły nowych danych do poznania społeczności kultury łużyckiej w Polsce środkowej. W drugim referacie dr Bartłomiej Kaczyński (Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie) zaprezentuje wnioski płynące z opracowania unikatowego dla kultury grobów kloszowych kompleksu osadniczego w Janówku, pow. legionowski, w ramach którego rozpoznano zarówno nekropolę, jak i współczesne jej osiedle. Rezultaty badań wnoszą nowe dane do poznania najmłodszego odcinka funkcjonowania omawianej jednostki kulturowej na Mazowszu. Kolejny referat, autorstwa dr hab. Katarzyny Czarneckiej (Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie), poświęcony będzie interesującej kategorii przedmiotów z młodszego okresu przedrzymskiego, określanych jako nożyce typu Kraghede. W ramach ostatniego wystąpienia dr Wadim Bielawiec (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego) omówi unikatowe znalezisko miniaturowego przedstawienia twarzy ludzkiej z terenów zachodniej Białorusi w kontekście ikonografii podobnych zabytków z europejskiego Barbaricum.

Organizatorami spotkania są Dział Epoki Brązu i Wczesnej Epoki Żelaza PMA w Warszawie oraz Katedra Archeologii Barbaricum i Prowincji Rzymskich WA UW.
Karol Dzięgielewski, Michał Kasiński (Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Michał Grygiel
Bartłomiej Kaczyński (Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie)
Andrzej Maciałowicz (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)