Serdecznie zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń na konferencję organizowaną przez Wydział Archeologii UW oraz Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
Konferencja „Polacy na Bliskim Wschodzie”
Pracownia Archeologii Podwodnej
adres:
00-927 Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Szkoła Główna, pokój 3.18, tel. +48 22 55 22 818
kierownik pracowni:
dr hab. Bartosz Kontny, prof. ucz.
pracownicy:
mgr Artur Brzóska
mgr Magdalena Nowakowska
dr Michał Grabowski
współpracownicy:
dr Karolina Trusz

Współpracownicy, stażyści, wolontariusze
Informacja na temat badań prowadzonych przez pracowników i współpracowników Pracowni Archeologii Podwodnej (PAP) Wydział Archeologii UW:
W zakładzie, obecnie w pracowni, od początku jego powstania w 2012 roku prowadzone są badania w dwóch kierunkach:
badania terenowe na różnych akwenach w Polsce i poza krajem. W dużej części członkowie Pracowni związani są z archeologią podwodną jezior i rzek Niżu Polskiego, gdzie prowadzą badania zarówno na stanowiskach-osiedlach nawodnych i prowadzą poszukiwania w nurtach rzek i toni jezior.
Badania terenowe w Kuwejcie prowadzi mgr Magdalena Nowakowska. Mgr Małgorzata Mileszczyk uczestniczyła w pracach podwodnych w Gwatemali, prowadziła także badania podwodne na rzece pod Iganiami oraz zajmuje się rozpoznaniem osiedli rusztowych wczesnej epoki żelaza na Warmii i Mazurach. Mgr Artur Brzóska prowadzi wraz z mgr Piotrem Prejsem badania na Ukrainie, na Wiśle w ramach dofinansowania NID oraz w jeziorach i rzekach Polski. Mgr Karolina Trusz uczestniczy od kilku lat w badaniach podwodnych w Turcji, prowadzi badania podwodne na Ukrainie i w Rumunii, oraz zajmuje się założeniami portowymi. Pracownicy PAP uczestniczą także w badaniach terenowych prowadzonych przez dr hab. Bartosza Kontnego prof. UW m. inn. na Bornholmie (Dania) i na stanowisku ofiarnym w jeziorze Lubanowskim w Polsce.
Drugi kierunek badań, to praca na materiale archeologicznym w depozytach muzealnych Hiszpanii prowadzony przez profesor Iwonę Modrzewską-Pianetti. Zajmuje się ona handlem antycznym i odtwarzaniem szlaków handlowych. Badania prowadzone były w ramach grantu NCN Badania nad kulturą materialną regionu Murcji, specjalnie Puerto de Mazarron są kontynuowane we współpracy z muzeami regionu.
Od 2014 Instytut Archeologii UW, obecnie Wydział, jest członkiem UNESCO UniTwin Network for Underwater Archaeology, który reprezentowany jest przez mgr M. Nowakowską i mgr K. Trusz.
Od powstania Zakładu współpracowali z ZAP i kierownikiem studenci Double Master z Uniwersytetu w Katanii, Sycylia. Wypromowanych zostało dotąd 14 magistrów archeologii z tytułem także dottore włoskim. Ich prace są publikowane w czasopiśmie Ad Rem afiliowanym przy ZAP obecnie PAP i kole naukowym Humanica kierowanym przez Iwonę Modrzewską-Pianetti. Z Pracownią współpracuje również koło naukowe Hispania, pod opieką piszącej. Dr hab. Prof. UW Bartosz Kontny jest opiekunem Koła Naukowego Archeologii Podwodnej przy WA UW.
Dr hab. Bartosz Kontny prof. UW prowadzi redakcję naukową “Archaeology: Just Add Water” “Światowit” Suppl. Series U, w której publikowane są teksty z zakresu badań podwodnych prezentowanych w ramach Forum Archeologii Podwodnej o zasięgu międzynarodowym, odbywającym się w Warszawie. Kolejne międzynarodowe forum planowane jest na 2021 r.
Współpracujący z ZAP dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski organizował studia podyplomowe z zakresu archeologii podwodnej dla nurków, na których wykładowcami byli pracownicy ZAP. Od 2021 r. opiekunem studium podyplomowego jest mgr Magdalena Nowakowska. Szczegóły dotyczące studium podyplomowego dostępne są w zakładce Studia Podyplomowe – Archeologia Podwodna.
Na zajęciach angielskojęzycznych w IAUW, obecnie WA UW prowadziły i prowadzą zajęcia z archeologii podwodnej mgr M. Nowakowska, mgr M. Mileszczyk i do 2017 r. mgr Karolina Trusz. Od 2020 zajęcia angielskojęzyczne prowadzi także dr hab. prof. UW Bartosz Kontny.
W zajęciach muzealnych pomaga zakładowi mgr Karina Kowalska przyjmująca honorowo grupy studenckie na zajęcia w Muzeum Nurkowania w Warszawie przez nią prowadzonym.
Na WA UW zajęcia polskojęzyczne z zakresu archeologii podwodnej prowadzi dr hab. Bartosz Kontny prof. UW, profesor Iwona Modrzewska-Pianetti, mgr Magdalena Nowakowska oraz mgr Artur Brzóska.
To tylko w skrócie działalność pracowników PAP, która jest zdecentralizowana, ale za to bardzo różnorodna.
Iwona Modrzewska-Pianetti
24 lutego 2021
granty:
prof. Iwona Modrzewska-Pianetti
grant HARMONIA (2016-2019) Kontakty handlowe regionu Murcji (Hiszpania) ze światem śródziemnomorskim w starożytności na podstawie źródeł archeologicznych i historycznych (2015/18/M/HS3/00248).
mgr Artur Brzóska
„Wiślane zabytki Warszawy i okolic. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP” – dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych – edycja 2019
mgr Małgorzata Mileszczyk
grant PRELUDIUM (w trakcie) Osada rusztowa na jeziorze Piłakno: Rybno, stan. I (woj. warmińsko-mazurskie). Nowe tropy w interpretacji fenomenu osadnictwa nawodnego (2018/29/N/HS3/02949), wykonawca mgr Magdalena Nowakowska.
grant „Doskonała Nauka” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego DNK/SN/464684/202 Małgorzata Mileszczyk, Magdalena Nowakowska, Joanna Staniszewska, Magdalena Sugalska, the Explorers Club: “4th Warsaw Seminar on Underwater Archaeology”
World Wood Day Foundation Research Grant 2022/2023
Punta Prima Project (Formentera, Spain) From Trees to Ships: Timber, Cultural Interaction, and Climate in the Early Roman Empire (PI: Enrique Aragón Núñez, University of Almeria, Spain) – współkierująca projektem z ramienia UW
IDUB CRAC I.3.11 Rusztowa osada nawodna z wczesnej epoki żelaza. Bogaczewo, stan. II, Jezioro Boczne w świetle badań paleoekologicznych
IDUB IV.4.1 Badania paleoekologiczne mikroregionu Jeziora Bocznego (Kraina Wielkich Jezior Mazurskich) w odniesieniu do stanowiska Bogaczewo II
dr hab. Bartosz Kontny, prof. UW
– od 2019 – badania na Bornholmie, Dania
– od 2014 – Jezioro Lubanowo – miejsce ofiarne
mgr Artur Brzóska
– od 2015 – Badania rzeki Wisły w Warszawie i okolicach we współpracy ze Stowarzyszeniem Archeologów Jutra – wraki i przeprawy mostowe
– od 2019 – Badania jezior Równiny Augustowskiej we współpracy z Muzeum Ziemi Augustowskiej i Stowarzyszeniem Archeologów Jutra – wraki Kanału Augustowskiego
mgr Magdalena Nowakowska
– 2013 – kontynuacja, “Waterfront and Underwater Archaeology of Kuwait. Archeorisk on the Coastal Zone around Failaka Island, Kuwait”
– 2010 – kontynuacja, Projekt „Wyspa”, Leginy stan. IX gm. Reszel, woj. warmińsko-mazurskie
7. Zespół redakcyjny: Światowit, Suppl. Series U: Underwater Archaeology, Archaeology: Just Add Water”, vol. II oraz III
8. Komitet organizacyjny: 4th Warsaw Seminar on Underwater Archaeology
9. Członek CMAS Scientifical Committee – Underwater Cultural Heritage
Szela Andrzej
dr Andrzej Szela
Katedra Archeologii Barbaricum i Prowincji Rzymskich
e-mail:
a.szela@uw.edu.pl
telefon:
+48 22 55 22 805
dyżury:
poniedziałek 11.00-13.00, pokój 3.05
zainteresowania naukowe:
– okres wpływów rzymskich i okres wędrówek ludów w północnej Europie
publikacje:
Brudnice stanowisko V. Nekropola kultury przeworskiej ze środka pustki osadniczej
Brudnice site V. A Przeworsk culture cemetery in the heart of a settlement void
Mam przyjemność przedstawić Państwu kolejną, już czwartą, książkę dotyczącą obszaru północnego Mazowsza w okresie pierwszych wieków naszej ery. Ma ona wymowny tytuł Brudnice stanowisko V. Nekropola ze środka pustki osadniczej/ Brudnice site V. A Przeworsk culture cemetery in the heart of a settlement void. Jest to dostępna w dwóch wersjach językowych monografia cmentarzyska położonego w sercu obszaru, który do niedawna uważany był przez archeologów za rejon pustki osadniczej. W świetle najnowszych badań, zakończonych zaledwie w 2019 roku okazuje się jednak, że rejon ten był zamieszkały zarówno przez przedstawicieli kultury przeworskiej, później wielbarskiej a następnie, po dłuższej przerwie także w okresie wędrówek ludów. Prezentowana monografia przedstawia pierwszą cześć cyklu opisującą najstarszy – przeworski horyzont. Jednak i on jest niezwykle ciekawy. Nie tylko z powodu wypełnienia naszej luki o osadnictwie sprzed dwóch tysięcy lat. W takcie badań zaobserwowano bowiem zupełnie nowy rodzaj obrządku pogrzebowego, który od nazwy stanowiska określony został pochówkiem typu Brudnice. Kolejnych ciekawych informacji o ówczesnych zwyczajach pogrzebowych dostarczają nam badania zawartości kwasów tłuszczowy i biomarkerów pobrane ze ścianek naczyń stanowiących wyposażenie grobowe. Z kolei wykonywane po raz pierwszy z obszaru Polski analizy zawartości strontu z kości ciałopalnych dostarczają nam nowych informacji o migracjach ówczesnych ludzi. Okazuje się bowiem, że choć archeologicznie ludność tą łączymy z szeroko rozumianą kulturą przeworską, to jednak tworzyli ją ludzie z różnych części Europy. Co niezwykle ważne spostrzeżenia te potwierdzają analizy zabytków metalowych, które powstawały w różnych zakładach metalurgicznych. Stawia to naszą wiedzę zarówno o północnym Mazowszu jak i całej kulturze przeworskiej w zupełnie nowym świetle.
link do pobrania książek:
Brudnice stanowisko V. Nekropola kultury przeworskiej ze środka pustki osadniczej
Brudnice site V. A Przeworsk culture cemetery in the heart of a settlement void
Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Kuczbork-Osada. Nekropola z pogranicza starożytnych światów
Kuczbork-Osada. A cemetery on the borderland between ancient worlds
Mam przyjemność oddać do Państwa rąk kolejną książkę dotyczącą Pogranicza. Jej tytuł nawiązuje do dwóch poprzednich pozycji wydawanych jako suplementy Światowita: Pogranicze trzech światów. Kontakty kultur przeworskiej, wielbarskiej i bogaczewskiej w świetle materiałów z badań i poszukiwań archeologicznych (W. Nowakowski, A. Szela 2006) oraz Pogranicze trzech światów – Mazowsze u schyłku starożytności (A. Jarzec, W. Nowakowski, A. Szela 2016). Pozycje te zbierały opracowania różnych autorów, którzy pochylili się przede wszystkim nad nieopracowanymi materiałami wykopaliskowymi pozyskanymi przed wielu laty. Nie zabrakło wśród nich także artykułów o historii archeologii tej części Mazowsza, a także częściowych opracowań wyników najnowszych badań. Niniejsza publikacja jest kolejnym krokiem w przybliżaniu wiedzy o tym ciągle słabo rozpoznanym zakątku Mazowsza. Prezentuje bowiem wyniki badań wykopaliskowych pochodzących z silnie zniszczonego stanowiska nr 7 z miejscowości Kuczbork-Osada, pow. żuromiński, badanego wykopaliskowo w latach 2006–2008. Mimo niemal całkowitego zniszczenia, nekropola ta dostarcza niezwykle ważnych materiałów zmieniających naszą wiedzę o tej do niedawna zapomnianej części Mazowsza, w której wielu widziało jedynie pustkę osadniczą oddzielającą starożytne światy. Mam również nadzieję, że jest to pierwsza z wielu planowanych monografii stanowisk z północnego Mazowsza, które zmienią znany nam obraz przemian kulturowych i trwałości osadnictwa w tej części Polski.
Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
link do pobrania książek:
Kuczbork-Osada. Nekropola z pogranicza starożytnych światów
Kuczbork-Osada. A cemetery on the borderland between ancient worlds
Pogranicze trzech światów – Mazowsze u schyłku starożytności
A Borderland of Three Worlds – Masovia in the Late Antiquity
link do pobrania książki:
Pogranicze trzech światów – Mazowsze u schyłku starożytności
A Borderland of Three Worlds – Masovia in the Late Antiquity
Pogranicze Trzech Światów – Kontakty kultur przeworskiej, wielbarskiej i bogaczewskiej w świetle materiałów z badań i poszukiwań archeologicznych
Zwischen den drei Welten. Kontakte der Przeworsk, Wielbark und Bogaczewo-Kultur im Lichte der Funde aus Ausgrabungen und archäologischen Entdeckungen
link do pobrania książki:
Unikatowy grób Książęcy z okresu wpływów rzymskich na północnym Mazowszu z miejscowości Zgliczyn Pobodzy, gm. Bieżuń
Zgliczyn Pobodzy Rocznik Konserwatorski 2019
wykopaliska:
Badania wykopaliskowe w Brudnicach
Badania wykopaliskowe w Zgliczynie Pobodzym:
https://www.youtube.com/watch?v=vC3BPvl6KGk&t=11s
informacje o wykopaliskach:
https://warszawa.onet.pl/mazowsze-grob-ksiazecy-sprzed-blisko-2-tys-lat/fex17sq
https://www.archeologia.uw.edu.pl/polnocne-mazowsze/
https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,odkryli-bogaty-grob-sprzed-dwoch-tysiecy-lat-to-absolutny-unikat,282502.html?fbclid=IwAR1ogaOfDjyzX1DVRbXWv0hUzd1vq4UIUpSz3QA__mMaRa9AEUz7l0vSv-o
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32402%2Cmazowieckie-archeolodzy-odkryli-grob-ksiazecy-sprzed-blisko-2-tys-lat.html
filmy z wykopalisk:
https://www.youtube.com/watch?v=3lOPWoIjzuk&t=12s
https://www.youtube.com/watch?v=AIsg09iP6QU&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=73EGpAvfUh8&t=1072s
https://www.youtube.com/watch?v=3lOPWoIjzuk
https://www.youtube.com/watch?v=WlUK0gBj5UY
https://www.youtube.com/watch?v=8SKwlKYn7z8
https://www.youtube.com/watch?v=2XslYvRX2K4
https://www.youtube.com/watch?v=yZ1BZcDG9lY
https://www.youtube.com/watch?v=ihufyWbcI0g
https://www.youtube.com/watch?v=_xu_WKo_J8U
https://www.youtube.com/watch?v=Se-9vUtJWXk